Безпека при спілкуванні

Поради та рекомендації

Нижче наведені базові рекомендації, які допоможуть вам уникнути неприємних ситуацій у спілкуванні в мережі, знайомстві, зустрічі тощо, а також підкажуть, як не бути ошуканими.

Безпека в мережі

  1. Не поширюйте свою особисту інформацію, таку як домашню адресу, інформацію з платіжних карток, електронні адреси або профілі в соцмережах особам, яких ви погано знаєте.
  2. Не допускайте поширення інформації, яка може бути використана шахраями та зловмисниками.
  3. Не переказуйте гроші невідомим людям, практично більшість з них — шахраї. У вас навряд будуть шанси повернути кошти, і ми вам не зможемо з цим допомогти. Сміливо надсилайте скарги на кожен випадок, коли у вас просять гроші незалежно від запиту або причини.
  4. Намагайтеся не переходити за межі чату з людьми, з котрими недостатньо поспілкувались.
  5. Спілкуйтеся в межах чату для того, щоб уберегти себе. В чаті працює чимало фільтрів, які допомагають зробити спілкування безпечнішим та якіснішим. Наполегливі прохання перейти в інший месенджер можуть бути спробою обійти фільтр.
  6. Будьте обережні при стосунках на відстані.
  7. Якщо вам надходять пропозиції надіслати гроші на ліки, їжу, на квитки додому або якісь інші сумні ситуації, наполегливо рекомендуємо їм не довіряти. Якщо бажаєте допомогти, краще переконатись у цьому особисто зустрівшись та оцінивши ситуацію. Шахраї зазвичай до такого не готові, та не бажатимуть витрачати на це час.
  8. Не погоджуйтесь на прохання оплатити таксі або забронювати столик чи квиток у кіно. З такими людьми ви так і не зустрінетесь, як і зі своїми грошима.
  9. Уникайте надсилання фотографій зі своїм лицем або ті, які використовуються як фотографії профілю в соцмережах, за ними вас можуть ідентифікувати.
  10. В жодному разі не надсилайте фотографії пікантного характеру де видно ваше обличчя, унікальний інтер'єр приміщення, інфраструктуру тощо, за якою вас можуть ідентифікувати та шантажувати.
  11. Не надсилайте аудіозаписи або відео пікантного характеру де чути ваш голос, за яким вас можуть впізнати та використовувати матеріали для шантажу.
  12. Будьте обачні, якщо у спілкуванні людина надмірно у вас зацікавлена на початку діалогу, проявляє симпатію не знаючи вас, або налаштована на швидку зустріч або спілкування в приватних повідомленнях.

Безпека офлайн

  1. Перед особистою зустріччю рекомендуємо поспілкуватися з людиною телефоном.
  2. Переконайтесь, що ви знаєте, як виглядає людина. Попросіть свіжі фото.
  3. Погоджуйтесь на зустріч тільки якщо ви цього справді бажаєте, вас не змушують та не беруть "на слабо".
  4. Повідомте друзів або родичів про таку зустріч. Якщо такої можливості немає, то в будь-якому випадку повідомте людину, що про вашу зустріч знають друзі або родичі.
  5. Уникайте запрошень додому, якщо ви погано знаєте людину.
  6. Після зустрічі прощайтесь не біля свого дому, та повертайтесь на своєму транспорті, самотужки або таксі, не повідомляючи людині свою адресу.
  7. Уникайте ранніх зустрічей та відвідувань малолюдних місць, невідомих або сумнівних закладів, в темну пору доби та не погоджуйтесь на транспорт людини.
  8. Заздалегідь подбайте про завершення зустрічі на випадок, якщо вона вам не сподобається або виникнуть погані передчуття. У вас завжди має бути змога вільно покинути місце зустрічі.
  9. Не беріть з собою коштовності, дорогі речі або великі суми грошей на зустріч.
  10. Подбайте, щоб телефон обов'язково був завжди при вас, та тримайте біля себе ваші особисті речі та документи.
  11. Категорично не рекомендуємо вживати алкоголь в будь-якій мірі, як би не наполягали та не хотілося особисто. Це стосується й інших речовин або невідомих препаратів.
  12. Якщо зустріч відбувається в закладі, подбайте про те, що їжу та напої подає саме офіціант або бармен зі своїх рук без чужого посередництва. Також не залишайте без нагляду їжу та напої, щоб у них не опинились сторонні речовини.
  13. Уникайте закладів, які рекомендує людина, та про які ви нічого не знаєте та не впевнені у них. Такі заклади зазвичай непримітні, можуть бути без вивісок, на вході може бути табличка "зачинено" або особа, яка контролює вхід. Також підозрілим має здатися те, що відсутні інші відвідувачі, їх вкрай мало, в закладі мало столиків, вікна затоновані або заклеєні, відсутнє меню або ціни в ньому надто високі. Це популярна організована схема шахрайства.